Filmy i artykuły o płytach - Strona 2

Wydarzenia i ciekawostki ze świata winyli

Record Collector Profiles

Źródło: http://www.youtube.com

Seria 12 reportaży, w których prezentują swoje przemyślenia kolekcjonerzy płyt winylowych z USA i Wielkiej Brytanii. Każdy z odcinków poświęcony jest innemu fanatykowi winylowych krążków

http://muzyka.onet.pl/alternatywa/daft-punk-i-arctic-monkeys-wsrod-winylowych-bestsellerow-2013-roku/tq9r9

Daft Punk i Arctic Monkeys winylowymi bestsellerami 2013 roku

Źródło: http://muzyka.onet.pl

Do najchętniej kupowanych krążków 2013 roku w Wielkiej Brytanii należały premierowe płyty Arctic Monkeys "AM", Black Sabbath "13", Daft Punk "Random Access Memories" oraz "The Next Day" Davida Bowiego.

Hotel California największym albumem świata

Źródło: http://www.rollingstone.com

Olbrzymia replika albumu zespołu The Eagles - Hotel California z 1977 roku ozdobiła dach hali The Forum w Los Angeles.

Gra za pomocą igły i bez igły :)

Gramofon nasz odtwarza śpiew, deklamacye, i t. p., bawi starych i młodych.

Gramofon innej marki okazuje się po nabyciu bezwartościowym i każdy kupuje potem gramofon z marką *aniołek piszący* jako jedynie doskonały i poleca go swoim znajomym.

Gramofon z marką *aniołek piszący* gra zupełnie bez szmeru, wyraźnie i przyjemnie dla ucha.

Gramofon z marką *aniołek piszący* gra zapomocą igły lub bez igły.

GRAMOFON koncert z 5 płyt. tj. 10 zdjęć koszt 50 K.

Gramofonowe płyty z marką *aniołek piszący* nie charczą, nie ulegają zniszczeniu i słucha się ich z prawdziwą przyjemnością.

pisownia oryginalna ;)

Reduktor Szumu - Kalibrowanie gramofonu

Źródło: www.youtube.com

Filmik ekipy Reduktor Szumu o tym jak skalibrować gramofon aby nie niszczyć płyt winylowych podczas odtwarzania.


Reduktor Szumu - Film o gramofonach i płytach

Źródło: www.youtube.com

Warto zobaczyć - produkcja z videoblogu o nazwie Reduktor Szumu.

O winylach i gramofonach

Źródło: http://www.logo24.pl

Artykuł o winylach, gramofonach i pasji kolekcjonowania.

http://www.logo24.pl/Logo24/1,111693,14527222,Wielki_powrot_winyli.html

Wywiad z rzecznikiem prasowym Empik na temat sprzedaży płyt

Źródło: http://www.bankier.pl

"....Patrząc na wyniki sprzedaży i śledząc wybory melomanów na przestrzeni ostatnich 2-3 lat, można powiedzieć, że winyl powraca do łask i ten nośnik przeżywa swoisty renesans. Ma on swoją stałą grupę odbiorców – głównie wysublimowanych smakoszy muzycznych. Jako Empik widzimy potencjał w tym nośniku. Chcemy wciąż rozwijać asortyment i zapewniać atrakcyjną ofertę – zarówno tytułów katalogowych, jak i nowości...."

22000 płyt winylowych na sprzedaż w New York Public Library

Źródło: http://news.yahoo.com

9 sierpnia 2013 roku w Nowym Jorku setki miłośników płyt winylowych przybyło do New York Public Library for Performing Arts na niespotykaną do tej pory wyprzedaż kolekcji 22 tysięcy płyt analogowych. Sprzedaż była pierwszym tego typu wydarzeniem w bibliotece od 1984 roku. Wszystkie albumy były oferowane w cenie 1$

Umarły kompakty, niech żyją winyle

Źródło: Artykuł Anna S. Dębowska | wyborcza.pl

Artykuł w Gazecie Wyborczej, który jako kolejny potwierdza renesans winylowego nośnika.

Fragment artykułu: "Pamiętacie scenę z filmu "Przeboje i podboje" ("High Fidelity"), w której Rob (John Cusack), sfrustrowany właściciel sklepiku z winylami, z sarkazmem mówi o swoich klientach: "To młodzi faceci, którzy spędzają czas na szukaniu wycofanego singla The Smiths i tego pierwszego, koniecznie pierwszego, a nie kolejnego wydania albumu Zappy. Czułbym się winny, zarabiając na upodobaniach tych fetyszystów, gdybym nie był jednym z nich"."

Imponujący wzrost sprzedaży winyli w 2013 roku

Źródło: Artykuł - Jędrzej Słodkowski | wyborcza.pl

W pierwszym półroczu 2013 r. w Stanach Zjednoczonych - na największym muzycznym rynku - kupiono aż o jedną trzecią więcej płyt winylowych niż rok wcześniej.

Więcej na wyborcza.pl >>>

Kalibrowanie gramofonu - instruktaż krok po kroku

Źródło: http://www.youtube.com

Nie potrzeba czarodzieja, można to spokojnie zrobić samodzielnie:) Sensowny film instruktażowy, który przedstawia krok po kroku proces kalibracji gramofonu. Wyważenie i ustawienie antyskatingu na przykładzie gramofonu marki Dual - najbardziej typowego modelu 505.

Okładki płyt w Kordegardzie

Źródło: http://www.kordegarda.org

Stanisław Zagórski - Rosław Szaybo Wystawa Okładek Płyt WinylowychW dniach 2-15 maja 2013 roku w Galerii Kordegarda miała miejsce wystawa ponad 50 okładek płyt winylowych. Ich autorami są dwaj przyjaciele Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski przedstawiciele tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Zagórski projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej (Aretha Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Cream, Cher) i jazzowych (Miles Davis, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cobham, Charles Lloyd, Michał Urbaniak).Rosław Szaybo na początku lat 60. zainicjował serię Polish Jazz (jest pomysłodawcą nazwy oraz jest autorem okładek do pierwszych sześciu albumów). W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott the Hoople, Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel oraz wiele obwolut z nagraniami muzyki klasycznej.

Więcej na stronie Kordegarda >>

Nasze zdjęcia z wystawy:

Record Planet - Utrecht Holandia

Źródło: http://recordplanet.nl/

Record Planet to wielkie targi płyt winylowych i CD, które organizowane są dwa razy do roku w mieście Utrecht w Holandii. Kultowa impreza dla kolekcjonerów, której towarzyszą występy na żywo, spotkania z wykonawcami i przede wszystkim nieprzebrane ilości płyt z całego świata.

Więcej na http://recordplanet.nl>>

Record Store Day 2013 - Warszawa

Źródło: http://cjg.gazeta.pl

20 kwietnia, w sobotę, S1 Warsaw i SideOne zorganizowali wspólnie drugie oficjalne obchody międzynarodowego dnia sklepów płytowych - Record Store Day.Record Store Day to święto wydawców i entuzjastów muzyki tradycyjnego nośnika obchodzony na całym świecie od 5 lat w każdą trzecią sobotę kwietnia. Zeszłoroczna edycja spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że głosami publiczności, zdobyła tytuł ‘Wydarzenie Roku’ w plebiscycie Wdechy Gazety Co Jest Grane. Tym samym organizatorzy, za cel główny edycji 2013 przyjęli sobie dostarczyć równie dużo energii i atrakcji wszystkim, którzy stawiają muzykę w centralnym miejscu. Tegoroczna edycja przyniesie więc sporo niespodzianek, które będą systematycznie na tym wydarzeniu ujawniane.Więcej na cojestgrane >>Record Store Day: Dziś winyle kręcą światem

Źródło: wyborcza.pl

Zaczęło się pięć lat temu w Stanach od grona właścicieli niedużych sklepów muzycznych. Rok później impreza dotarła do Anglii i stopniowo objęła zasięgiem Europę i Azję. Record Store Day wspierają gwiazdy wszelkich gatunków muzyki i pokoleń, na czele z Iggym Popem, Paulem McCartneyem, Jackiem White'em i Metallicą. W Polsce będziemy obchodzić go po raz drugi.

Czytaj więcej >>

Nasze zdjęcia z Chmielnej:

Prezentacja maszyny do mycia płyt gramofonowych

Źródło: http://www.youtube.com

Pokaz działania sprzętu firmy Audio Desk Systeme Glässprzeznaczonego do mycia płyt winylowych.

Jak kiedyś były produkowane płyty winylowe

Źródło: http://www.vintag.es/

Czarno-białe zdjęcia przedstawiające produkcję płyt winylowych w połowie ubiegłego wieku.

więcej zdjęć na stronie vintag.es

Najgorsze okładki płytowe wszech czasów

Źródło: http://blog.tastebuds.fm/worst-album-covers-of-all-time/

Wyjątkowo zabawne okładki płyt na blogu tastebuds w dziale "Worst album covers of all time". Naszym faworytem została okładka płyty zespołu The Faith Tones zatytułowanej przewrotnie "Jesus Use Me". Zaraz po niej na podium płyta Svetlany Gruebbersolvik o tytule "My Lips Are For Blowing";))).Trzecie miejsce zajął artysta o pseudonimie HEINO z płytą dla Kochanej Mamy.więcej okładek na blogu tastebuds>>

Legendarny koncert LED ZEPPELIN z 2007 roku już jest dostępny na 180 gramowym winylu

Źródło: http://www.ledzeppelin.com

W dniu 10 grudnia 2007 r., muzycy zespołu Led Zeppelin spotkali się w Londyńskiej O2 Arenie na koncercie poświęconym drogiemu przyjacielowi i założycielowi wytwórni Atlantic Records Ahmetowi Ertegunowi. Led Zeppelin w składzie: John Paul Jones, Jimmy Page iRobert Plant oraz Jason Bonham, syn Johna Bonhama wykonali 16 słynnych utworów w tym przełomowe "Whole Lotta Love", "Rock and Roll", "Kashmir "i" Stairway To Heaven ".

czytaj więcej na www.ledzeppelin.com>>

Giełda płytowa na Targach Muzycznych CJG

Źródło: http://cjg.gazeta.pl

Podczas Europejskich Targów Muzycznych "Gazety Co Jest Grane" została uchomiona dwudniowa giełda płytowa. To okazja, by sprzedać lub wymienić płyty na inne i nawiązać ciekawe kontakty.

czytaj więcej na cojestgrane>>

The Beatles na winylach od listopada 2012

Źródło: http://www.beatles.com/

Od listopada 2012 roku dostępne są wznowienia albumów grupy The Beatles w długo oczekiwanym formacie winylowym. Seria zremasterowanych wznowień studyjnych albumów Beatlesów ukazała się dotychczas w roku 2009 na płytach CD, a w roku 2010 w wersji cyfrowej dostępnej wyłącznie poprzez serwis iTunes.

czytaj więcej na www.beatles.com >>