Filmy i artykuły o płytach - Strona 3
Wydarzenia i ciekawostki ze świata winyli
Formy analogowe w świecie cyfrowym
Źródło: http://historiaimedia.org
O sentymencie do płyty winylowej - rozważania na temat fenomenu popularności winyli w czasach muzyki cyfrowej."... Do plików mp3 trudno żywić uczucie. Z płytą winylową niektórzy nawiązują więź emocjonalną. Jest jakby żywym obiektem: zmienia się w czasie, wielokrotnie odsłuchiwana zmienia jakość dźwięku. Słuchanie winyla to także możliwość obserwacji jak dzieje się muzyka – jak obraca się płyta i jak igła rysuje rowki. Z plikami mp3 raczej się nie sfotografujemy, nie możemy ich kolekcjonować i eksponować w mieszkaniu, nie mogą być manifestem naszego zainteresowania muzyką..."
Źródło: www.youtube.com
Znakomicie zrealizowane impresje filmowe promujące cykliczną imprezę muzyczną o nazwie ANALOG w Rotterdamie.
Vinyl Records Go for a New Spin
Źródło: www.youtube.com
Reportaż o tym jak w dzisiejszych czasach dla wielu Amerykanów płyty winylowe stały się na powrót atrakcyjnym hobby przywracającym wspomnienia o dorastaniu w latach 60, 70 i 80tych.
Internetowe Muzeum Płyt Gramofonowych
Źródło: www.wfmu.org/MACrec
Zapraszamy do Internetowego Muzeum Płyt Gramofonowych, które prezentuje takie ciekawostki jak chińska płyta wytłoczona na wieczku pudełka z mrożoną żywnością czy płyta z muzyką i zdjęciami z Korei, którą amerykańcy żołnierze wysyłali do domu jako pocztówki dźwiękowe.
czytaj więcej na The Internet Museum of Flexi Cardboard and Oddity >>
Record Store Day - Warsaw 2012
Źródło: Strona - www.recordstoreday.com oraz www.youtube.com
W sobotę 21 kwietnia miały miejsce pierwsze oficjalne obchody międzynarodowego dnia sklepów płytowych - Record Store Day Warszawska edycja Record Store Day została podzielona na dwie częsci. Część pierwsza rozpoczęła się o godz. 14. na dziedzińcu Kamienicy Braci Jabłkowskich przy Chmielnej 21. Tam zostały rozstawione stoiska niedużych, niezależnych wydawnictw, m.in. Alkopoligamia, Asfalt Records, Bocian Records, Enypnion Records, U Know Me Records, Funky Mamas And Papas, Koh-I-Noor Records, Koka Beats, Lado ABC, New Moon Recordings, Nowe Nagrania, Rap History Warsaw, Soul Service.
Część druga rozpoczęła się o godz. 22 w klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27) imprezą z udziałem kilkudziesięciu didżejów, muzyków, kolekcjonerów, dziennikarzy, którzy wzięli udział w płytowym maratonie.
Globalnie inicjatywa narodziła się w roku 2007 dzięki staraniom grupy pasjonatów jako hołd i celebracja winylowego nośnika jako fundamentu kultury muzycznej. Od swojej pierwszej edycji w roku 2008 w San Francisco, odbywając się w każdą trzecią sobotę kwietnia, Record Store Day stał się inicjatywą zrzeszającą przeszło 700 niezależnych sklepów płytowych i wydawców w USA, oraz setki na całym świecie. Jako wydarzenie łączące artystów, promotorów i dystrybutorów, bez względu na reprezentowane gatunki muzyczne, Record Store Day stał się przyczynkiem do dedykowanych, okolicznościowych wydawnictw i imprez towarzyszących. W tym roku o specjalne edycje wydawnicze, na tę okazję, obejmują zarówno legendy sceny pokroju The Pharcyde czy Afrika Bambaataa jak i bardziej początkujących artystów – Nicolas Jaar, Shabazz Palaces, czy The Black Keys.
więcej zdjęć na stronie instytutu >>
Wax On Film - A Vinyl Photo Conest
Źródło: http://waxonfilm.tumblr.com
Wax On Film: Konkurs fotograficzny "A Vinyl Photo Contest" jest okazją dla kolekcjonerów płyt winylowych aby zaprezentować swoją miłości do czarnych płyt. Misją konkursu jest zachowanie dziedzictwa płyt analogowych.
Źródło: ww.youtube.com
Robert Woźniakowski jest pomysłodawcą „Manifestu melomana", który zamieścił na Facebooku. Zachęca by wygrzebać z piwnicy stare płyty winylowe, by powróciły do obiegu i znowu zaczęły cieszyć nasze uszy. Do studia zaprosiliśmy także innych miłośników tych nośników muzycznych - Wojciecha Manna i Muńka Staszczyka. Czy nowoczesne technologie zabijają muzykę? Program "Pytanie na śniadanie" tvp.pl
Ciekawe zdjęcia z opuszczonego zakładu Pronit-Pionki (ZTS Pronit)
Źródło: Penetratorzy | penetratorscavengerteam.blogspot.com Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki wywodzą się z powstałej w 1923r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących.
W czasach świetności w zakładach Pronit tłoczono płyty winylowe dla takich wydawnictw jak: Tonpress, Wifon, Polton, Veriton, PWM Edition, PolJazz PSJ, Polskie Nagrania, Savitor.
Czy Record Store Day ocali małe sklepy płytowe?
Źródło: Artykuł - Bartek Chaciński | polityka.pl
Święto płyty
W ciągu ostatnich sześciu lat zniknęło w Wielkiej Brytanii 600 sklepów płytowych – mówi Graham Jones. – Ale jest też dobra wiadomość: w roku ubiegłym otworzyło się prawie tyle samo nowych sklepów, ile zamknęło starych.
Duża w tym zasługa sprzedaży płyt winylowych, która wzrosła w ciągu ostatniego roku o 15 proc., dochodząc do poziomu nienotowanego od 20 lat. To najszybciej rosnący segment rynku płytowego. I właśnie ten trend ma według Jonesa pomóc przetrwać sklepikarzom z pasją. – Winyle kupuje się w małych sklepach – komentuje. – Supermarkety nie są nimi zainteresowane, a kupowania przez Internet ludzie często się boją, przewidując uszkodzenia płyt w transporcie.
Źródło: Artykuł - Robert Sankowski | wyborcza.pl
Płyty winylowe znów są w modzie. Nowe sprzedają się najlepiej od dwóch dekad. Wartość archiwalnych rośnie gwałtownie.
Miało być zupełnie inaczej. Zarówno media, jak i firmy płytowe na przełomie lat 80. i 90. głosiły definitywny koniec albumów analogowych. Wykończyć miał je nowy, wprowadzony kilka lat wcześniej format - cyfrowy compact disc. Wiele wskazywało na to, że czarna płyta odchodzi do lamusa. Reklamy zachwalały nowy nośnik jako dużo bardziej trwały i odporny na uszkodzenia, a cyfrowy zapis dźwięku - jako doskonalszy od jego analogowego poprzednika. Nakłady winyli gwałtownie spadały. W 1988 r. na świecie po raz pierwszy rozeszło się więcej kompaktów niż analogów. Początek lat 90. to już zupełny zanik czarnej płyty. Ostateczny cios miał nadejść z następną dekadą. Skoro pojawienie się plików i odtwarzaczy cyfrowych zagroziło rynkowi kompaktów, jakim cudem miałaby przetrwać płyta winylowa - dużo mniej poręczna i totalnie oldskulowa?
Źródło: Artykuł - PAP/es | forbes.pl
Artyści wydają swoje płyty na kartach pamięci, a fani muzyki obrażają się na nowe technologie i wybierają... płyty winylowe.
Najcenniejsze są pierwsze wydania
Źródło: Artykuł - Piotr Cegłowski | rp.pl
Największe nadzieje na wzrost wartości można wiązać z poszukiwanymi wydaniami płyt analogowych. Inwestowanie w sprzęt jest bardziej skomplikowane Czarne płyty nie zostały wyeliminowane przez konkurencję ze strony CD, DVD i MP3. Wręcz przeciwnie, przeżywają drugą młodość. Słuchanie analogowych krążków to wcale nie przejaw snobizmu. Płyty te brzmią nieporównywalnie lepiej. Kolekcjonerów longplayów przybywa, a cennych edycji nie. Dlatego ceny rosną bardzo szybko. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyły się o około 500 proc. W przypadku longplayów bardzo duży wpływ na ich wartość ma stan zachowania zarówno samego krążka, jak i okładki.
Izba pamięci winylowej płyty powstała w Pionkach
Źródło: Artykuł - Małgorzata Rusek | gazeta.pl
Czarne płyty, metalowe matryce do ich tłoczenia, adaptery, gramofony - w tym kultowy Bambino - można zobaczyć w Izbie Pamięci Tłoczni Płyt Gramofonowych. Powstała ona w Zakładzie Produkcji Specjalnej w Pionkach, spadkobiercy Pronitu
Płyty, które przynoszą majątek
Źródło: Artykuł - interia.pl
W czasach kryzysu na rynkach finansowych rodzi się nowa rzeczywistość, która wymaga zmiany podejścia do inwestowania, a więc zmiany sposobu tworzenia portfela inwestycyjnego. Oprócz instrumentów tradycyjnych powinien on zawierać również aktywa alternatywne, czyli w większości takie, których ceny nie zależą w bezpośredni sposób od nastrojów na parkietach akcyjnych czy innych popularnych giełdach.
A może by tak płyty winylowe?
Lokowanie środków na rynkach kapitałowych, czy też w szeroko rozumiane inwestycje alternatywne, wymaga specjalistycznej wiedzy i raczej nie jest przeznaczone dla laików. Wielu inwestorów zadaje sobie jednak pytanie, czy istnieją rynki, na których inwestowanie jest nieco prostsze. Najlepiej znaleźć rejon, gdzie trudna sztuka inwestowania nie jest ideą samą w sobie. Niech inwestycja daje nam również trochę radości. Odpowiedzią są aktywa emocjonalne. Wiele osób kolekcjonuje różne przedmioty z tej czy innej przyczyny. Może pora na syntezę pasji i inwestowania? Udaną inwestycją mogą okazać się zbiory kolekcjonerskie, takie jak znaczki pocztowe, monety i medale okolicznościowe, płyty winylowe, autografy znanych osobistości, starodruki, etc., To najważniejsze propozycje w tym zakresie. Niniejszy artykuł zostanie poświęcony jednej grupie z przedmiotów rynku kolekcjonerskiego - płytom winylowym.